Stavba pergoly není těžká!

Dnes se z nás stanou kutilové, kteří budou stavět pergolu! Ne, nebojte se, montérky shánět nemusíte. Tento článek bude o tom, jak postavit pergolu. Začneme postupně návrhem, přes realizaci až po různé možnosti, které nám dávají možnost, jak se odlišit například od sousedů. Na začátek jen prozradím, že nejvhodnějším obdobím, pro stavbu pergoly je právě jaro, které je v plném proudu. Tak neváhejte a pojďme se pustit do práce!

pergola k rodinnému domu

Stavba pergoly

Prvně je velmi důležité si ujasnit, co od pergoly očekáváme a podle toho se později orientovat. Někdo například od pergoly očekává, že bude jeho útočištěm během celého léta, jiný zase, že jej bude používat při nepřízni počasí. Dále je nutné přeem vědět, jak chceme, aby zahradní pergola vypadala. Na výběr máme:

  • Klasické stojny se šikmou polykarbonátovou střechou,
  • Atypickou pergolu,
  • Hliníkovo-skleněnou pergolu,
  • Bioklimatickou pergolu

Pokud se spokojíte se základním tvarem a jste zároveň průměrně zručný, stavba pergoly k rodinnému domu není nikterak složitým procesem. Stavba vlastními silami je výhodná po mnoha směrech, ušetříte peníze a stanete se zručnějším a pyšnějším, což se určitě vyplatí. Pojďme se společně podívat na pár kroků, ve kterých si popíšeme, jak celá stavba pergoly vypadá.

  1. Výběr vhodného a rovného místa na vaší zahradě nebo pozemku. Doporučením je umístit ji do zákrytu, ať už kvůli slunci nebo kvůli průvanu, který by vás mohl rušit.
  2. Chtělo by to plán, ať na nic nezapomeneme! V takovém plánu si dovedete spočítat, kolik materiálu budete potřebovat nebo to, jak velká a vysoká bude.
  3. Zaměřit prosím! Jakmile je naplánováno, stačí jen míry přenést na pozemek a vytvořit tak první půdorys pergoly. V této fázi je dobré určit, kde a kolik bude stát nosných trámů. Vzdálenost trámů od sebe je standardně okolo 2,5 m.
  4. Pevný základ vytvoří beton. Na vytyčených místech pro sloupky je potřeba vykopat 50 cm hluboké jámy. Do těch poté zabetonovat nosné elementy, které budou držet nosné trámy.
  5. Pokud stojny stojí, chtělo by je to spojit dalšími trámy. Pro tento účel se používají hranoly o šířce 7 cm.
  6. Aby nám nepršelo do talíře, je nutné pergolu zastřešit. Nejvhodnější je například polykarbonát, neboli "lexan", který umístíte na fošny, které jsou rozmístěny na trámech ve vzdálenosti 25 cm od sebe.
  7. Aby nám pergolu "nesežrala" dřevomorka nebo houby, je potřeba ji opatřit ochranným nátěrem. Barva je již na vlastním designovém cítění.
  8. Na záběr si dovolím malý TIP. Pokud jste milovníky květin, nechte zahradní pergolu porůst popínavými květinami, které zpestří svými květy celou stavbu. Nejčastěji se můžeme setkat s popínavým Klematisem, který nádherně kvete.

Cena pergoly

Pokud se ptáte na finance, záleží čistě na vás. Cena pergoly se může pohybovat od pár tisícovek až po pár desítek tisíc. Vždy záleží na kvalitě a zpracování materiálu, pokud se pokojíte s levnějším kouskem dřeva a většinu práce si uděláte sami, není problém se dostat i s nábytkem na 10.000 ,-, což není likvidační.